Emzirme Döneminde Yenmesi Gereken Yiyecekler

Emziren anneler hangi besinleri yemeli? Hangi besinler bebeğinizi daha iyi besler? Tüm bu soruların cevabı yazımızda

Emzirme döneminde anneler çoğunlukla sevdikleri sağlıklı yiyecekleri tüketebilirler. Ancak bazı aromalı ürünler sütünüzün tadını değiştirebilir. Aslında doğumdan önce yediğiniz yiyeceklerin tadı amniyotik sıvıya karışır. Doğumdan önce azda olsa biraz amniyotik sıvı yutan bebek, bu tatlara biraz olsun alışkındır. Bu nedenle anne sütünün değişen tadından hoşlanabilir.

Bazı durumlarda ise belirli bir yiyecekten sonra her seferinde bebeğinizin huysuzlandığını ve sütü emmek istemediğini fark edersiniz. Böyle bir durumda doğal olarak o yiyecekten bir süre uzak durmanız gerekecektir. Annelerin bebeklerini rahatsız ettiğini bildirdiği yiyecekler arasında çikolata, baharatlar, turuçgil meyveleri ve bunların suları, limon, üzüm, ananas, soğan, lahana, sarımsak, karnabahar, brokoli, salatalık ve biber yer almaktadır.

Emziren annelerin günde 1-2 fincan kahve içmesi problem oluşturmaz ancak çok fazla kafein tüketimi bebeğinizin uyku düzenini bozabilir. Ayrıca kafein bazı sodalarda, çaylarda ve reçetesiz ilaçlarda da bulunabilir.

Emzirme döneminde alkol tüketimi sonrası anne sütüne alkol karışır. Nadiren de olsa alkol aldıysanız bebeğinizi emzirmek için en az 2-3 saat bekleyiniz.

Bebeğinizde alerjik semptomlar bulunuyorsa bunun kaynağı sabunlar, çeşitli kozmetik ürünler veya yediği herhangi bir şey olabilir. Ancak sizin yediğiniz ve anne sütünüze karışan besinler de bebeğinizde alerjik reaksiyon oluşturabilir. Böyle durumda alerjiye tam olarak neyin sebep olduğunu bulmak biraz zaman alıcıdır.

Yediğiniz herhangi birşeyin bebeğinizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, son 5-6 saat içerisinde yediklerinizi gözden geçiriniz. En yaygın sebepler arasında inek sütünden yapılan ürünler, soya, tahıllar, yumurta, yemişler ve mısır şurupları yer almaktadır.

Beslenme programınızdan herhangi bir yiyeceği çıkarmadan önce doktorunuza danışınız. Herhangi bir yiyecekten uzak durmak beslenme düzeninizde dengesizlik oluşturuyorsa beslenme uzmanınızla görüşerek bunu telafi edecek öneriler alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here