Diyet ve Egzersizle Bölgesel Zayıflama Mümkün Mü?

Bölgesel zayıflama isteyenler diyet yapmaya niyetlense de diyetle bölgesel zayıflama sanıldığı kadar kolay değil. Zayıflamak için çokça tercihe dilen diyetler, aynı zamanda incelmek için de yapılıyor. Peki, sadece diyet yaparak bölgesel zayıflama sağlamak mümkün mü?

Türk kadınlarında genellikle kalça ev basen, Türk erkeklerinde ise göbek eritilmek istenen bölgelerin başında geliyor. Fazlalığı kalçada olan armut tipliler ve fazlalığı bel çevresinde olan elma tipliler bölgesel zayıflama ile yakından ilgileniyor. Ancak diyet bölgesel zayıflama için etkili bir çözüm değil.

Diyet İşe Yarar Mı?

Bölgesel zayıflama için akla çözümlerden biri de diyet. Ancak diyet yapmak genel olarak vücuttaki kiloları vermek için iyi bir çözüm. Yapılan diyet ile belirli bir bölgede zayıflama sağlamak mümkün değil. Bunun sebebi ise hangi yiyeceğin nerede yağ yakacağına her insanda genetik şifrenin karar veriyor olmasıdır. Yani bölgesel zayıflama sağladığını sandığınız bir gıda sizin genetik şifreniz nedeniyle işe yaramayabilir. Hatta daha da kilo almanıza bile sebep olabilir.

Terleyerek Bölgesel Zayıflama

Toplumda uygulanan bazı geleneksel yöntemler vardır. Bölgesel olarak terleme sağlayan bandajlar, naylon eşofmanlar gibi ürünler o bölgede yağ yakımı ve tabi bölgesel zayıflama sağladığı vaadi ile satılır. Kullanan kişiler de terledikçe zayıfladığını zannedebilir. Ancak bu ürünler sadece vücuttan su kaybettirir. Normalde başka yerlerden kaybedilecek olan su, ürünün kullanıldığı yerde kaybedilir.

Egzersiz İşe Yarar Mı?

Bölgesel zayıflama vaat eden ilaçlar, fitness aletleri, çeşitli egzersizler gibi pek çok alternatif vardır. Ancak bunların çoğu pazarlama amaçlı ürünlerdir. Yapılan egzersizler o bölgelerdeki yağları eritmeyecektir. Kasları güçlendirecek ve sıkılaşma sağlayacaktır. Ancak bu sıkılaşma maalesef çok cüzi olacaktır. En kötü yönü ise egzersizleri bıraktığınız anda vücudunuz kendisini salacaktır. Yani bölgesel zayıflama için egzersiz yaparken, vücudunuz eskisinden daha kötü duruma gelebilir. Kendisini salan vücut daha dağınık görünecektir.

Neden Bölgesel Zayıflama Sağlanmıyor?

İnsan vücudunda tek bir yerde değil, pek çok yerde yağ depoları mevcuttur. Diyet ya da egzersiz yapılıp, vücudun ihtiyacı olan kalori alınmazsa yağ depoları yakılmaya başlanır. İşte insanlar bu sırada en yağlı olan bölgelerinden yağ yakılacağını ve böylece bölgesel zayıflama sağlayacaklarını zannederler. Ancak vücut tüm yağ depolarından orantılı olarak yağ yakmaktadır. Yani diyet ya da egzersiz yaptığınızda vücutta yağ yakımı olur ve zayıflama sağlanır. Ancak sanıldığı gibi bölgesel zayıflama sağlanmaz. O bölge zayıflanan oranda incelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here