Depresyonu İşaret Eden Belirtiler

Depresyona dair ilk belirtiler ve farkında olmayacağınız değişimler. Depresyon belirtileri hakkında tüm bilgiler yazımızda.

Depresyon her insanın hayatının belli bir döneminde karşılaşacağı bir durumdur. Birçok kişi acı çekmenin doğal olduğunu ve geçici olduğunu düşünse de aslında bu dönem büyük bir depresyonun işareti olabilmektedir. Günlük yaşamdaki sorunlar, iş hayatının verdiği sıkıntılar ve duygusal ilişkilerdeki problemler her insanı dönem dönem depresyonun eşiğine getirebilir. Önemli olan bu durumun farkına varmak ve gerekli önlemleri almaktır. İşte size depresyon belirtileri ve depresyonu gösteren ilk işaretler;

 • Motivasyon eksikliği:

  Depresyon sürecindeki kişilerde görülen ilk belirtidir. Kişi hiçbir yapmak istememenin yanı sıra en çok hoşlandığı hobilerden bile sıkılacaktır.

 • Bağışıklık sisteminin çökmesi:

  Bu süreçte kişiye moral bozukluğu ile birlikte baş ağrıları, sırt ağrıları ya da sindirim sisteminde görülen ağrılar eşlik edebilir.

 • Ani öfke nöbetleri:

  Kişi çevresindekilerle eskisi kadar yakın olmayabilir. Eski hoşgörülü tavırlar yerini ani öfke nöbetlerine dönüştürecektir.

 • Farklı davranışlar:

  Depresyon sürecinde kişinin hareketlerinde değişimler gözlenebilir. Sürekli uyku hali, yorgunluk ve endişeli tavırlar depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.

 • Hormonsal değişimler:

  Depresyon kişide ani hormonsal değişimlere neden olabilir. Adet düzensizliği, adet kesilmesi ya da cinsel isteksizlik en belirgin belirtilerdir. Bunun nedeni ise mutluluk hormonlarının azalması ile birlikte diğer hormonları da etkilemesidir.

 • Beslenme düzeninde değişme:

  Kişide iştah kapanması ya da açılması, abur cubura düşkünlük gibi durumlar görülebilir. Aniden alınan kilolar ya da hızlı kilo kayıpları depresyondan kaynaklanabilmektedir.

Nedeni her ne olursa olsun depresyon sürecinde yukarıdaki belirtiler ilk ipuçları olmaktadır. Kişi normal yaşam düzeyini farkında olmadan tamamen değiştirecektir. Kendi içine kapanıklık ve dışarıya yansıtılan değişimler depresyonun en büyük kanıtlarıdır. Böyle bir dönemde belirtiler görülmeye başlandığında gerek çevreden gerekse bir uzman hekimden yardım alarak bu zorlu süreç aşılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here