Çocuklarda Başarıyı Artıran Besinler

Çocukların gelişimi  ve okul çağındaki başarılarının artması açısından doğru beslenmesi son derece önemlidir. Özellikle hepimizin bildiği süt ve yoğurt dışında çocuklarda başarıyı artıran besinler de bulunmaktadır. Okul çağındaki çocuğunuzun derslerinde ve sınavlarında göstermiş olduğu performansı daha da artırmak için bu besinleri daha fazla tüketmesini sağlayabilirsiniz.

İşte sizlere çocukların başarısını daha da artıran besin önerileri;

  • Balık: Çocuklarda özellikle okul döneminde haftada en az 3 kez yağ oranı yüksek balık tüketilmesi gerekmektedir. Tam bir iyot kaynağı olan balık içerdiği omega-3 yağ asitleri nedeniyle çocuğunuzun vücudunda stres nedeniyle oluşabilecek maddelerin uzaklaşmasını sağlıyor.
  • Süt ve yoğurt: Çocuğunuza günde en az 2 bardak sabah ve yatmadan önce süt içirmelisiniz. Süt ve yoğurtta bulunan çinko miktarı çocuğunuzun zihinsel gelişimine ve konsantrasyonu üzerine olumlu etkiler sağlamaktadır.
  • Fındık, ceviz ve badem: İçerdikleri E vitamini ile çocuğunuzun beynin gelişiminde ve düşünsel yeteneklerini geliştirmede son derece faydalı besinlerdir.
  • Kırmızı et: Çocuklarda zihinsel faaliyetleri geliştiren kırmızı et içerdiği B12 ve demir sayesinde unutkanlığı önleyerek çocuğunuzun C vitamini ihtiyacını karşılıyor.
  • Muz: Çocuğunuzun okul çantasına her gün 1 adet muz koymanızın ne çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Muz içerdiği sodyum, potasyum ve magnezyum gibi maddeler nedeniyle beyne oksijen gitmesini, kalp ritminin doğru çalışmasını ve çocuğunuzun zihinsel kabiliyetini artırıyor. Bu nedenle günlük olarak 1 adet muz tüketimi çocuklar için şarttır.
  • Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, maydanoz, lahana ve semizotu gibi özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler çocuklarda beyin hücrelerinin gelişimine katkı sağlıyor. Bu nedenle çocuklara yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini sevdirmelisiniz.

Çocuklarda başarı sağlayan besinler kadar okul çağındaki çocukların uzak durması gereken birkaç besine de dikkat etmelisiniz. Bunlar arasında en önemlileri; kolalı içecekler ve hazır meyve suları, tatlılar, kızarmış besinler ve şarküteri ürünleri (salam, sucuk, sosis) gibi besinlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here