Çocuklar Kurban Bayramında Nasıl Bilgilendirilmeli?

Kurban bayramında kesilen kurbanlar çocuklar için bir travma nedeni olabilmektedir. Bu nedenle kurban bayramında çocuklar bilinçli bir şekilde çocuğa hikaye anlatıyormuşçasına bilgilendirilmelidir. Kurban bayramı çocuklara anlatılırken çocuğun sorular sormasına izin verilmeli ve soruları somut örneklerle cevaplanmalıdır.

Çocukların ruh sağlığı açısından son derece önemli olan bu bilgilendirmede çocuklara kurban bayramında sadece kurban kesilmediği, dostlukların, dayanışmanın, birlik ve beraberliğin de güçlendiği günler olduğundan bahsedilmelidir. Ayrıca çocuklara verilen bilgilendirmede nasıl bayramlaşmaları gerektiği ve bayramlaşma esnasında verilen ikramlara nasıl karşılık vermeleri gerektiği de öğretilmelidir.

Kurban bayramında hayvanın gözlerinin, ayaklarının bağlanması ve boğazının kesilmesi ile kanların fışkırması henüz bu tür bir durumu kavrayamayacak çocuklar için tam bir vahşettir. Bu nedenle mümkün olduğunca kurban kesilme sahnelerinde çocuklar bu ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Özellikle yaşı küçük durumlarda bu sahneleri görmek travma yaşanmasına, et yememe, geceleri kabuslar görme ve altını ıslatma, depresyon gibi sonuçlara yol açabilir.

Peki çocuğunuzu bu travmadan uzak tutmak için ne yapmalısınız?

  • Eğer çocuğunuz kurban bayramını anlayacak bir yaştaysa kurban bayramını ona anlatabilirsiniz. Ancak yaşı küçükse kurban bayramını anlatmamalı mümkün olduğunca çocuğunuza bu tarz sahneleri de izletmemelisiniz.
  • Çocuğunuzun bulunduğu ortamda kurban kesimi ile ilgili sohbetler etmekten kaçınmalısınız. Çünkü çocuklar genelde sizin sohbetlerinizi dinliyor ve etkileniyor olacaklardır.
  • Kurban bayramı için her ne kadar kapalı alanlarda kurban kesimi konusunda önlemler alınsa da halen evinin önünde kesim yapanlar da bulunmaktadır. Dışarıdayken mutlaka tetikte olun ve böyle durumlar varsa ilk siz fark edin. Çocuğunuzu bu sahneleri görmeden oradan uzaklaştırın.
  • Kurban bayramında haberlerde genellikle yasak bölgelerde yapılan kurban kesimleri yer alır. Bu nedenle bayram akşamı çocuğunuza asla haber izletmeyin.

Eğer kurban bayramında çocuğunuz için gerekli tüm önlemleri almanıza rağmen çocuk kurban kesimi sahnesine şahit olduysa bu durumda mutlaka onunla konuşarak gerekli bilgilendirmeleri yapmalı, gerekirse çocuk psikolojisi ile ilgilenen uzmanlardan da destek almalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here