Çocuklara Temel Ahlaki Davranışlar Kazandırmak İçin Neler Yapılır?

Çocuklara temel ahlaki davranışlar kazandırılması açısından evbeynlerin mutlak olarak yapması gereken önemli görevler bulunmaktadır.

Çocuklara Temel Ahlaki Davranışların Kazandırılması Açısından Evebeynlere Düşen Görevler

Çocuklara İyi Örnek Olunmalı

  • Unutulmamalıdır ki, çocuk terbiyesi okuldan önce aile çatısı altında gelişmektedir. Bu bakımdan çocukların temel ahlaki davranışlar kazanması açısından ilk olarak anne ve babaların onlara iyi örnek olması gerekmektedir. Örneğin, çocukların yer aldığı bir ortamda ikili tartışmaların yaşandığı bir aile ortamında çocuklara temel ahlaki davranışların kazandırılması söz konusu olamamaktadır.

Sevgiye Dayalı Bir Eğitim Süreci Sunulmalı

  • Çocuklara temel ahlaki davranışlar kazandırılması açısından evebeynlerin sevgiye dayalı hareket etmeleri gerekmektedir. Zira çocuklara bağırıp çağırarak temel ahlaki davranışların kazandırılması tabiri caizse gülünç olmaktadır.

Çocuklar İle Birlikte Hareket Edilmeli

  • Evebeynler, çocuklara temel ahlaki davranışlar kazandırma süreci boyunca çocuklar ile birlikte hareket etmeli ve onlara ilgi göstermelidir.

Çocukların İyi Arkadaşlıklar Edinmeleri Sağlanmalı

  • Çocukların temel ahlaki davranışlar kazanması açısından arkadaşlar seçimlerinin de anne babalar tarafından yapılması gerekmektedir. Zira bu eylem çocuklara bırakıldığı takdirde ne yazık ki kötü arkadaşlıklar ile sonlandırılabilmekte ve bu durumda da çocuklarda temel ahlaki davranışların gelişmesinden söz edilememektedir.

Çocuklar Kendi Haline Bırakılmamalı

  • Kendi haline bırakılan çocuklardan temel ahlaki davranışların geliştirilmesinin beklenmesi beklenememektedir. İlgisizlik sonucunda kendi haline bırakılan çocuklarda ileriki dönemlerde hırçınlık, saldırganlık gibi olumsuz tavırların gelişmesi söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan anne babaların bu ayrıntıya da özen göstermesi gerekmektedir.

Çocuklar Sık Sık Ödüllendirilmeli

  • Çocukların sık sık ödüllendirilmesi, sadece temel ahlaki davranışlarının kazanması açısından değil, ayrıca kişisel gelişimlerinin de harika bir süreçten geçmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan uzmanların da belirttiği üzere evebeynler çocuklarını sık sık ödüllendirmeli ve onlar ile gurur duyduklarını sıklıkla dile getirmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here