Çocuğunuzu Yetiştirirken Hatalarınız Neler?

Aileler çocuklarını her daim iyi bir ortamda ve saygı çerçevesinde yetiştirmek ister. Fakat çocuk yetiştirirken yapılan bazı hatalar geleceğin suçlusu çocuklar yetiştirmeye neden olabilir. Gelecekte saygılı, hoşgörülü, disiplinli ve ahlaklı bir çocuğunuz olsun istiyorsanız öncelikle yetiştirme sürecindeki hatalarınızı değerlendirmeniz gerekiyor. Çocuk yetiştirirken her istediğini yapmak ve ona tüm hayallerini yaşatmak doğru bir yöntem olmuyor. İşte sizlere çocuk yetiştirmede sıkça yapılan hatalar;

  • Çocuğa küçüklükten her istediğini vermek ebeveynlerin en büyük hatasıdır. Aman çocuğum ağlamasın, hiçbir şeye üzülmesin, onun istediği olsun derken çocuğunuzun herkesin onun istediklerini yapmak zorundaymış gibi yetişmesine neden oluyorsunuz!
  • Çocuklar küçükken çevreden duydukları kötü sözleri söylediklerinde birçok aile komik bir durummuş gibi bunu gülerek karşılamaktadır. Oysaki çocuğunuzun kullandığı kötü sözlere gülüp geçmeniz onu saygısızlığa ve akıllı olduğunu sanmasına itecektir.
  • Çocuk yetiştirirken ona düşünme fırsatı sunmamak, beynini geliştirmesine imkan tanımamak en sakıncalı durumlarda. Sürekli sıkı bir yetiştirme tarzı uygulanan çocuklar 18 yaşına geldiklerinde özgürce karar vermenin derdine düşmektedir.
  • Çocuklarınızın sorumluluk almasına izin vermemeniz de hatalar arasında. Dağıttığı her şeyi siz toplamaktan vazgeçin. Kitaplarını, kıyafetlerini ve diğer eşyalarını nasıl dağıtıyorsa toplaması gerektiğini de öğrensin.
  • Çocuğunuza sürekli harçlık vermek onun hiçbir zaman kendi parasını kazanmak için çaba harcamamasına neden olacaktır. Ona bu alışkanlığı kazandırmayın.
  • Çocuklar ebeveynlere her istediğini yaptırmayı başarır. Burada suçlu sizlersiniz! O ne isterse hiç karşı çıkmadan yiyecekleri, içecekleri ve konforu önüne sunmanız ona olan sevginizi değil sizi ele geçirmesini sağlayacaktır.
  • Çocuğunuzu başkalarına karşı suçlu olduğu durumlarda savunmayın. Evet çocuğunuz suçlu ve öncelikle sizin bunu kabullenmeniz, karşıdakilere karşı savunmak yerine çocuğunuza doğru yolu göstermeniz daha önemli. Aksi takdirde böyle bir çocuk ileride herkese karşı ön yargıyla yaklaşacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here