Çocuğunuzu Mutlu Etmenin Kolay Yolları

Çocuk sahibi olmak kadar bir çocuğu mutlu etmek ve ona iyi bir yaşam sunmak da her anne ve babanın isteğidir. Aslında yaşları küçük fakat düşünceleri büyük çocuklarınızı kolay yollarla mutlu edebilirsiniz. Bir çocuğun sizden ne kadar büyük bir isteği olabilir ki? İşte sizlere çocuğunuzu mutlu etmenin kolay yolları ve öneriler;

  • İlk aşamada size elbette ki çocuklarınıza sevginizi göstermenizi önereceğiz. Sevgi her bireyin en fazla ihtiyaç duyduğu histir. Özellikle de sizin sevginizle hayatı öğrenecek olan çocuğunuzdan sevginizi esirgemeyin.
  • Çocuğunuza sizin için değerli olduğunu hissettirin ve onun başarılarını takdir ederek mutlu olmasını sağlayın.
  • Sizi dinlediğinde ve istediğiniz şeyleri yaptığında onu ödüllendirebilirsiniz. Ancak bunu alışkanlık haline getirmeyin. Aksi halde her davranışını ödül alma sistemine yoğunlaşarak gerçekleştirebilir.
  • Çocuğunuzu ihmal etmeyin ve ona belirli saatler ayırmaya özen gösterin. Ev işleri ya da iş hayatı derken çocuğunuza zaman ayırmak zorlaşabilir. Fakat onun mutlu olması için en çok ihtiyaç duyduğu şeyin sizinle zaman geçirmek olduğunu unutmayın.
  • Çocuğunuzun duygularına ortak olmaya çalışın. Eğer üzgünse ona sarılın ve öpün, mutluysa onun sevincine ortak olarak onunla kahkahalar atın. Annesinin her anında yanında olduğunu ve duygularını onunla paylaşabileceğini hissetmesi ona mutluluk ve güven verecektir.
  • Çocuklar büyüklerin işlerine karışmaz düşüncesinden vazgeçin. Siz pasta yaparken ona da ufak bir iş verebilirsiniz. Ya da siz ev temizlerken ona da ufak bir bez vererek kendince bir yerleri silmesini ve size yardım etme sevincini yaşamasını sağlayabilirsiniz.
  • Çocuğunuzu mutlu etmenin yolları arasında en kolayı aslında onunla oyunlar oynamaktır. Her çocuk oyun oynamaktan zevk alır. Birlikte zeka geliştirici oyunlar oynayarak keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Mutlu çocuklar yetiştirmek istiyorsanız en önemli altın kural ise mutlu bir aile ortamı yaratmanız. Eşinizle aranızdaki saygı ve sevgi çocuğunuzun mutluluğu için en önemli kuraldır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here