Çocuğunuzla İyi Bir İletişim İçin Öneriler

Çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmak için sizlere sunduğumuz önerilerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzla iletişim kurarken sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Anneler için çocuklarıyla iletişim kurmak oldukça önemlidir. Birçok anne bu konuda tereddütler yaşamakta ve öneriye ihtiyaç duymaktadır. Yapılan bazı yanlış davranışlar annelerin çocukları ile iyi iletişim kurmasını engellemektedir. İyi bir iletişim ve çocuğunuzla kolayca anlaşabilmek için sizlere sunacağımız önerileri dikkate almalısınız;

  • Çocuğunuzla iyi bir iletişim için ilk yapmanız gereken onu dinlemeyi öğrenmektir. Onu başınızdan savmak, dinlerken özen göstermemek ya da başka işlerle uğraşırken çocuğunuzu dinliyor gibi davranmaktan kaçının. Eğer meşgulseniz ona seni biraz sonra dinleyeceğim gibi sözler kullanarak onu önemsediğinizi gösterin.
  • Çocuğunuzun kendi düşüncelerini önemseyin. Ona kendi sorunları çözmesi, kendi üzüntüleriyle ve mutluluklarıyla ilgilenmesi ve problemlerini kendinin halletmesi için zaman tanıyın. Kendi sorumluluğunu alması için onu gerektiğinde bağımsız bırakın.
  • Ona duygularını anlayabilmesi için fırsat tanıyın. Gerektiğinde ağlasın, gülsün, eğlensin, kıskansın, gurur ve sevgi gibi duyguları kendi öğrensin.
  • Çocuk yetiştirirken annelerin en çok uyguladığı yanlış yöntemler arasında ceza yöntemi gelmektedir. Ceza yöntemi ile büyütülen çocukların özgüven eksikliği ve cesaret kırgınlığına sahip olduğu yapılan araştırmalarda belirlenmiştir. Bunun yerine çocuğunuza yanlış davranışlarda uyarı yöntemi ve doğru şeyler yaptığında ödüllendirme yolunu tercih edin.
  • Çocuğunuzun olumlu yönlerini görerek bunu beğendiğinizi ona gösterin. Eğer çocuğunuz derslerinde yüksek not aldıysa onu babasına ya da tanıdıklarınıza överek yaptığından duyduğunuz hoşnutluğu ona gösterin.
  • Kesin kurallar koyun. Çocuğunuz bazı kuralları değiştirmeniz için ağlama ya da küsme yoluna gidebilir. Kurallarınızı ve çizginizi asla değişmeyin. Çünkü bunu bir kez yaptığınızda çocuk tekrar bir şey istediğinde ağlama eğilimine yönelecektir.
  • Çocuğunuzun yaşamını kontrol altında tutun. Ne kadar süre oyun oynamalı, ne kadar süre TV izlemeli ve nasıl beslenmesi gerektiği konusunda planlarınız olsun.

Çocukla iyi bir iletişim için ilk olarak dikkat etmeniz gereken önemli noktalar böyle. Fakat iyi bir iletişim için sizlere ilerleyen yazılarda daha detaysal bilgilerimiz de olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here