Çocuğunuza Özür Dilemeyi Öğretin!

Çocuğunuza Özür Dilemeyi Öğretin!

Çocuklar için özür dilemek pek de kolay bir durum değildir. Bazı çocuklar bunu yapmaktan pek hoşlanmazken, bazı anneler ise çocuğunu özür dilemeye zorlamaktadır. Eğer bu şekilde davranan annelerdenseniz yanlış yaptığınızı söylemek ve doğru yolu göstermek isteriz. Yapılan birçok araştırma çocukların 7 yaşa kadar bencil davrandıklarını ve karşı tarafı anlamadıklarını kanıtlamıştır. Biz yetişkinler olarak bile özür dilemekte zorlanırken çocuklarımızdan bunu beklemek aslında pek de adil bir durum değil. Çocuğunuza özür dilemeyi öğretmenin yolları var ve siz bunu çocuğunuza öğretmeye çalışırken kendinizi onun yerine koymalısınız. Sizlere bu konuda önerilerimiz şunlar;

  • Çocuğunuzun özür dilemeye alışması için karşısındaki ilk örnek sizsiniz. Çocuklar genellikle annelerini örnek alırlar. Siz bazı durumlarda ondan özür dilerseniz o da özür dilemenin gerekliliğini anlayacaktır.
  • Çocuğunuzun özür dilemesi için pozitif davranın. Ona karşı negatif tutumlar sergilemeniz onu özür dilemekten uzaklaştıracaktır. Ayrıca basit konular için de özür dilemesini istemeyin.
  • Özür dileyen çocuğunuzu affedin ki özür dilemenin güzel bir davranış olduğuna inansın. Ayrıca bu ona affedilmenin de güzel bir duygu olduğunu hissettirecektir.
  • Çocuğunuz çevresindeki diğer çocuklarla ya da kardeşi ile kavga ettiğinde ona karşı tarafı anlamasını sağlayacak yorumlarda bulunun. Ondan güzellikle özür dilemesini isteyin.
  • Çocuğunuzdan zorla özür dilemesi için talepte bulunursanız olumlu bir sonuç alamazsınız. Her zaman için yapıcı konuşmalarla ona yaklaşmanız gerekiyor.

Özür dilemek gerektiğinde yapıldığı zaman oldukça asi bir davranıştır. Bazı çocuklar bu alışkanlığı kolay edinebilir. Fakat bazı çocuklara bu durum olumlu şekilde önerilmediği için çocuk özür dilemeyi zor bir davranış olarak görecektir. Siz bu konuda çocuğunuza ne kadar yapıcı davranırsanız o da özür dilemenin yapıcı bir davranış olduğunu kavrayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here