Çocuğunuza Bunları Söylemekten Kaçının

Çocuklar birçok konuşmadan, kelimeden ve davranıştan kolayca etkilenebilen bir yapıya sahiptir. Onlara karşı sarf ettiğiniz bazı kelimeler beyinlerinde farklı yer edebilir. Ayrıca davranışlarınızla da onlara iyi örnek olmanız önem taşımaktadır. Kullanacağınız her kelimeden kendine pay çıkarabilecek olan çocuklarınıza aslında kullanmamanız gereken kelimeler vardır. Sizlere bu yazımızda çocuğunuza söylemekten kaçınmanız gerekenler hakkında birkaç önerimiz olacak.

  • Çocuğunuzu sürekli tebrik etmeyin. ”Aferin sana” ya da ”Tebrikler” gibi cümleleri gerçekten büyük bir iş başardığında ve dolaylı bir anlatımla kullanın. İyi bir iş çıkardığında ”Senden bunları beklemezdim fakat yaptıkların beni de şaşırttı” gibi cümleler kurmanız daha etkili olacaktır.
  • Çocuğunuza ”Yaparsan olur” mesajı veren cümleler kurmayın. ”Dene yaparsın” ya da ”Biraz daha uğraşırsan iyi olacak” gibi cümleler kurmanız onun sonuca değil sürece odaklanmasını sağlayacaktır.
  • Çocuğunuzun başına bir şey geldiğinde ”Bir şeyin yok” gibi cümleler kurmak yerine ”Fazla bir şey olmamış, çabuk geçer” gibi cümleler kurarak onu teselli edebilirsiniz. Çünkü canı acıyorsa bir şey olmuştur ve sizin onu geçersiz tesellilerle avutmanız fayda sağlamayacaktır.
  • Çocuğunuzu aceleci davranışlara yönlendirmeyin. Onun hareketleri size göre daha yavaş olacaktır. Fakat bunu farklı fikirler geliştirerek daha hızlı hale getirmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin; çocuğunuz ekmek arası bir şeyler atıştırırken ”Bakalım kim daha önce bitirecek?” gibi cümleler kurmanız daha faydalı olacaktır. Aksi halde çabuk ye! gibi yaklaşımlar çocuğunuzun aceleci bir kişiliğe bürünmesine neden olacaktır.
  • Çocuğunuza istediği şeyleri alamayacağınızı ve buna para harcayamayacağınızı söylemeyin. Tam tersi bunun yerine daha faydalı bir şeyler alalım gibi yaklaşımlarda bulunun.
  • Çocuğunuzun sürekli peşinde dolanıp düşeceği korkusuyla ”Dikkat Et” lafını kullanmaktan kaçının. Bırakın düşsün, gerekirse düştüğünde kaldırırsınız. Fakat sizin sürekli tedirgin olmanız onun daha çok ufak kazalar yaşamasına neden olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here