Çocuğunuz Hala Okula Alışamadı mı?

Okullar açıldı derken araya giren bayram tatili çocukların tekrardan okula dönüşünü zorlaştırdı. Okula yeni başlayan çocuklar için tam alışma dönemiyle birlikte başlayan birkaç günlük bayram tatili çocukların tekrardan okula ayak uydurmasını zorlaştırabilir. Özellikle ilkokul ve anasınıfına yeni başlayan öğrenciler için ailelerinden ilk defa uzak kalmak zorlayıcı bir durum.

Bu dönemde en büyük görev sizlere düşmektedir. Çocuğunuza ne kadar anlayışlı yaklaşırsanız alışma sürecinin de o kadar kolay geçmesini sağlayabilirsiniz. Haliyle ilk kez sizden uzak kalan çocuğunuzun yabancı bir ortama alışmakta zorluk yaşamasını anlayışla karşılayarak ona bu konuda destek olmanız ve konuşarak ikna etmeye çalışmanız gerekiyor.

Çocuklarda okulu reddetme daha çok 10-11 yaş aralığında görülse de anasınıfı ve ilkokul çocuklarında okula alışamama çeşitli bahanelere sığınarak okula gitmek istememe gibi durumlar görülebilir. Özellikle arkadaşları ile uyum sağlamada güçlük çeken çocukların okuldan nefret etmesi gibi durumlarla dahi karşı karşıya kalınabilir. Çocukların okula alışamamasının en büyük nedeni annelerinin yanından hiç ayrılmaması güven duygusunu sadece annesinin yanındayken hissetmesidir. Böyle çocuklar annesinin bir adım uzağa bile gitmesini istemeyecektir. Evhamlı annelerin çocuklarına verdikleri güvensizlik duygusu aman bir yerine bir şey olur, aman yalnız kalma gibi düşünceler işte tam da bu noktada kendini göstermektedir. Böyle bir anne elinde yetişen çocuk sürekli kendisini annesiyle güvende hissettiği için okula alışamamakta kendini güvensiz bir ortamda gibi hissetmektedir.

Çocuğunuzun okula alışamama sorunu varsa bir an önce onula doğru iletişim kurarak sorunun kaynağı öğrenilmeli ve çözüm yolları araştırılmalıdır. Gerekirse öğretmeni ile konuşarak onu okul ortamına alıştırmak için yardım alınabilir. Durum bunun da ötesinde ise çocuğunuz için bir psikolog tarafından destek alabilir, doğru yöntemler ile çocuğunuzun okula alışmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here