Çocuğunu Okula Gönderecek Annelere Öneriler

Yaz aylarını geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde çocuklarını okula gönderecek ailelerin okul telaşı da başlıyor. Birçok aile okul tercihi ve okula hazırlık aşamasında neredeyse öğrencilerden daha heyecanlı oluyor. Hatta birçok aile çocuğununu okula nasıl göndereceğinin endişesi içerisinde. Sonuç olarak çocuğunuzun okul dönemi geldi çattı. Siz hala ne yapacağınızı bilmiyorsanız birkaç önerimiz var.

  • Okula başlamadan önce eğer imkanınız varsa sizin programlarınıza uyumlu bir okul tercihi yapın. Siz iş yerindeyken çocuğunuzun okulda olması en azından içinizi rahatlatacaktır.
  • Okula başlamadan önce çocuğunuza okulu tanıtın, onu okulda gezdirebilirsiniz, okulu sevdirecek aktivitelerden bahsedebilirsiniz. Onunla evde okulu sevmesine yönelik oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin; siz öğretmen olursunuz o da öğrenci. En önemlisi de ona okulda hem eğlenebileceğini hem de bazen sıkılabileceğini açıklayın.
  • Çocuğunuza okulu sevdirmek için anlattıklarınızı abartmayın. Okulda oyunlar oynayacağından, arkadaşlarıyla eğlenebileceğinden bahsetmeniz normal. Fakat bunu abartırsanız çocuğunuz okula gittiğinde anlattıklarınızı bulamazsa okul itici gelecektir.
  • Çocuğunuz için yapacağınız okul alışverişine birlikte çıkın. Onu motive edecek ve okulu sevdirecek ihtiyaçlarını birlikte tercih edin. Özellikle yeni bir okul çantası onu motive edecek süper bir hediyedir.
  • Okula yönelik kitaplar okuyabilirsiniz. Çocuğunuza okulun ilk günlerine ait bilgiler verici kitaplar okuyarak okulu daha iyi tanımasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun okulda ilk günü

Okulun ilk gününde anne ya da baba mutlaka yanında olmalıdır. Ki tercihen annelerin çocuğun yanında olması daha faydalıdır. Çocuğunuzun ilk gününde mutlaka güven duyduğu biri ile okula başlaması en azından alışması açısından iyi olacaktır. Çocuğunuzu ilk günlerde okula bırakırken sizle vedalaşmak ve ayrılmak istemeyecektir. Onu konuşarak ikna edin ve zaman içerisinde vedalaşma sürelerini en aza indirin. Eğer okula uyum sağlamakta zorlanıyorsa öğretmeni ile konuşarak yardım alın. Onun bu konuda size vereceği çok önemli bilgiler olacaktır. Okula giden çocuğunuzun uyku düzenine dikkat edin. Uykusunu alması için düzenli bir uyku saati planlayın. Okulun ilk günü çocuğunuzdan heyecanlı olacaksınız. Bir de bunu ona yansıtırsanız yandınız. Mümkün olduğunca ilk gün heyecanınızı bastırmaya çalışın ve her zamanki normal günlerden birini yaşıyormuş gibi davranın. Sizlere sunduğumuz öneriler sayesinde çocuğunuzun ilk okul gününü sorunsuzca atlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here