Çocuğu Yalan Söylemeye İten Nedenler

Çocuğunuzun yalan söyleme huyundan şikayetçiyseniz öncelikle bu yazıyı okumanız gerekiyor. Çocuğunuzu yargılamadan önce onun bu davranışında sizin de payınız olabileceğini düşünmelisiniz. Çocuklar genellikle 3-7 yaş aralığında korku duyma, dikkat çekme ve bazı amaçla ulaşmak uğruna yalana başvurabiliyor.

Çocukları yalan söylemeye iten nedenler genellikle kişisel olmakla birlikte çevreden de kaynaklanabiliyor. Çocuklar bu alışkanlığı genellikle 3-7 yaş arasındaki oyun çağında yalanla gerçeği ayırt edemedikleri için ediniyorlar. Özellikle anneler bu dönemlerde çocuğunun hayallerini yalan olarak gördüklerini belirtmemeli ve yalanın kötü bir davranış olduğunu çocuğuna konuşarak anlatma yoluna gitmelidir. Gelelim çocukları yalan söyleme gibi kötü bir davranışa iten nedenlere;

  • Yazımızın başında da söylediğimiz gibi çocukların yalan söylemesindeki en büyük neden küçük yaşlarda yalanla gerçeği ayırt edememesidir. Çocuklar oyun oynarken dahi hayallerinde yalanlarla yaşadıkları için yalan söyleme davranışına yönelmektedirler.
  • Eğer çocuğunuz sık sık hikayeler anlatıyorsa ve hayalperest bir kişiliğe sahipse ona gerçekçi davranmamanız onun yalana başvurmasına neden olabilir.
  • Çocuklar korktukları duygularını hayal olarak dışa vurmaktadır. Çocuğunuzun korkularını önemsemediğiniz sürece onu yalana itmiş olursunuz.
  • Bazı ebeveynler çocuklarına yeteri kadar zaman ayırdığını düşünse de onu ne kadar önemsediğini hissettirememektedir. Böyle durumlarda çocuk yalan söyleyerek anne ve babanın dikkatini çekmeye çalışmaktadır.
  • Çocuklar anne ve babasının dikkatini çekmek için başvurduğu yöntem olan yalanı aynı şekilde arkadaşlarının ve öğretmenlerinin de dikkatini çekmek amacıyla kullanmaktadır. Arkadaş ortamında kendini göstermek isteyen çocuk zaman zaman yalanlara başvurarak dikkat çekmeye çalışmaktadır.

Çocukları yalana iten nedenler arasında kıskançlık duygusu, çeşitli menfaatler elde etme amacı ve bazı sorumlulukları üstlenmek istememesi de yer almaktadır. Fakat burada büyük görev anne ve babaya düşmektedir. Çocuğa yalanın kötü bir davranış olduğu ve bundan kaçınması gerektiği dolaylı yollardan anlatılarak çocuk yalandan uzaklaştırılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here