Cilt Maskeleri

Baldan salatalığa kadar birçok sebze ve meyvenin, cilt bakımında birer mucize olduğunu biliyor musunuz? Sebzeler vücudumuza olduğu kadar cildimize sürüldüğünde de olumlu etkiler gösterir. Hazırlanması çok kolay olan cilt maskeleri tariflerini uygulayarak kadifemsi ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.
SALATALIK MASKESİ

İki tutam çuha çiçeği kurutunuz ve dövüp toz haline getiriniz. Kabukları soyulmuş olarak yarım salatalık alınız. Daha sonra, bir fincan pirinç unu ve çuha çiçeği tozu ile birlikte on dakika ateşte hepsini pişiriniz. Piştikten sonra elde edilen karışım bulamaç haline getiriniz. Bu bulamaça yarım fincan elma suyu ekleyiniz ve bir çorba kaşığı saf zeytinyağı da koyunuz ve bu şekilde krem haline getiriniz.
Etkisi: Yüz ve boyun bölgesine uygulanan bu cilt maskeleri cildinizin canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayacakır. Yüzde yarım saat bekletip daha sonra ılık su ile yıkamanız ve ardından gül suyu sürerek işlemi tamamlamanız gerekir.

BAL MASKESİ

Civan perçemi çiçeğini alınız ve saf suda 10 dakika kaynatıldıktan sonra sıkılarak süzünüz. Bir fincan su soğutunuz. Elde edilen posayı ezdikten sonra da yarım fincan limon suyu ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ekleyiniz. Daha sonra bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırınız. Hazırlanan karışıma soğuk olan civan perçemi suyunu dökünüz. Karışıma maske kıvamına gelinceye kadar yulaf unu ekleyiniz.
Etkisi: Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıkların giderilmesini önlemektedir. Bu cilt maskeleri bir hafta uygulanmalıdır. Cildinizde bir saat kalması gerekmektedir.

YUMURTA MASKESİ

İki avuç buğdayı iki bardak suyun içinde eziniz. İki yumurta sarısı kırınız ve bir çorba kaşığı badem yağını üzerine koyunuz. Karışımı sonra yüzünüze sürünüz ve kuruduğunda yıkayınız.

Etkisi: Kırmızı olan lekelerin ve sivilcelerin giderilmesinde etkilidir. Sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kez uygulamalısınız.

cilt bakımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here