Cep Telefonu Suya Düşerse Neler Yapılmalıdır

Suya Düşen Telefona Ne Yapılır

Cep telefonları hayatımıza girdikten sonra artık ceplerde taşınmamakta sürekli olarak ellerimiz arasında taşınmaktadır. Eskiden kemere takılan aparatlara koyulan cep telefonları boyutlarının büyümesi ve modellerin daha cazibeli olmasından dolayı artık bey ve bayanlar tarafından saklanmak yerine ellerde açık bir şekilde taşınıyor. Durum bu olunca istenmeyen aksiliklerde baş göstermekte. Bunlardan bazılarına baktığımızda ellerden hızlıca cep telefonların çalınması , ellerinden bir anlık dalgınlıkla yere düşmesi sonucu ekranların çatlaması ( baya ücretlidir değiştirmesi ) ve WC ye dahi götürülen telefonların bir anda suya düşmesi gibi ! Birçok aksilikler baş göstermekte telefonlar için.

En önemli sorunlardan bir tanesi olan cihazın içine su kaçması yani cep telefonumu suya düşürdüm acaba ne yapabilirim ? Suya düşen cep telefonuna önce ne yapılmalıdır ? Gibi soruların yanıtlarına pratik çözüm getireceğiz.

  • Öncelikle suya düşen cep telefonunu hızlıca kapatmalısınız tavsiyemiz bataryayı hızlıca çıkarın. Elektrik jarzı olduğu için devreler arasında kalan su tüm kaynakların yanmasına neden olabilir.
  • Kapanan cihazınızı kuru bir bez yardımı ile iyice silin ve kurulayın. Kurulama işlemini cep telefonu tamircilerden aldığımız bilgiler neticesinde saç kurutma makinesi işinizi fazlası ile görecektir.
  • Cihazın bataryasını çıkardıktan sonra bir boş kavanoza cihazınızı bırakın ve cihaz kayboluncaya kadar üzerine pirinç ekletin. Bunu max 2 gün boyunca bekletmelisiniz. Zira 2 gün boyunca kavanoz içindeki pirinç ortamdaki nemi fazlası ile çekeceğinden, cihaz içinde kalan suyunda çıkmasına neden olacaktır.
  • gün sonunda cihazınızı kavanozdan çıkartın ve bataryayı takmadan ekranınıza bakın şayet ekranda baloncuklar oluşmuş ise o zaman +1 gün daha pirinçte bekletmelisiniz.
  • Kuruma işlemi 3.gün sonunda gerçekleşmiş ise bataryayı cep telefonunuza takıp , cihazınızı açın şayet açılıyorsa tuşlarına tıklayın sorun yok ise cihazınız suya düştüğü halde kurtulmuş olacaktır. Şayet cihaz açılmıyorsa garanti belgeniz ile beraber en yakın teknik servise götürmelisiniz. Garantiniz yok ise de suya düşen cep telefonu masrafı olarak sizde min 150 TL almaktadırlar. Tabi cihazın marka ve modeline göre değişir bu ücret.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here