Çene Estetiğinin Önemi ve Cerrahisi

Çene estetiği, çene bölümünde meydana gelen deformasyonlar sebebi ile solunum, beslenme, konuşma gibi birçok fonksiyonun normale dönmesini sağlayan önemli bir cerrahi operasyondur. Yüz ve baş bölümünün hareketli kısımları arasında yer alan çenenin işlevini doğru olarak gerçekleştirebilmesi için sorunsuz hareket etmesi gerekir. Doğuştan ileri gelen ya da bazı etkenler nedeni ile sonradan oluşan yapısal bozukluklar, çenenin bazı sorunları beraberinde getirmesine neden olur. Alanında uzman Prof. Dr. Kemal Uğurlu tarafından gerçekleştirilen çene estetiği ile tüm sorunlar ortadan kalkıyor.

Ağız, Yüz ve Çene Cerrahi Hizmetleri

Alt çenede ortaya çıkan deformite hayatı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum doğuştan olabildiği gibi bazı nedenlerden kaynaklı da sonradan ortaya çıkabilir.

Hizmetler;

 • Ağız, yüz ve çene cerrahisi
 • Çene ameliyatı
 • Çene estetiği
 • Çene cerrahisi
 • Üst çene ameliyatı
 • Ortognatik cerrahi
 • Dudak damak yarığı
 • Çene eklem hastalıkları
 • Yüz ve baş yaralanması
 • Kafatası bozukluğu

 

Özellikle genetik ya da bazı doğum sorunları, küçük yaşta yaşanan kazalar, küçük yaşta diş çektirmek, bebeklik dönemi parmak emme alışkanlığı gibi birçok problemden kaynaklı deformiteler oluşmaktadır. Dil bazen 1xbet giriş normal dışında büyük olabilir. Bu durum ise çenenin daha fazla büyümesine yol açar. En fazla görülen çene deformitesi ise kaza sonucu oluşur.

Alt Çene Deformiteleri Hangileridir?

Alt çenede bazı oluşan deformite çeşitleri farklı bir görünüm oluşmasına neden olur. Ortaya çıkan bu sorunlarda yapılması gereken cerrahi operasyonlarda farklılık gösterebilir. Alanında uzman doktor tarafından gereken tüm uygulamalar yapılarak hastanın çene deformitesi gideriliyor.

Alt çene deformiteleri;

 • Alt çene geriliği
 • Alt çene gelişimi
 • Alt çene asimetrik gelişim bozukluğu

 

Alt çene geriliğinde gelişime bakılır ve tedavi yöntemi belirlenir. Gelişme bozukluğunun lokal ya da iki taraflı olması halinde çenenin küçük kalmış olması alt çene geriliğini gösterir. Üst çene kısmında ise alt çenenin daha geride kalmış olması ile mikrognati görülür. Alt çenede bazen aşırı gelişim gözlemlenir. Bu durum ise alt çenenin gelişerek alt çenenin geride kalmasından kaynaklı deformite oluştuğunu gösterir. Asimetrik bozukluklarda ise alt çenede tek taraflı gelişim geriliği yaşanır. Çenenin kayması en belirgin sorunlardır.

Çene Deformitesinde Teşhis

Ortodonti alanında değerlendirmenin yapılması sonrasında estetik, ısırım ya da yapısal bozukluklar gözlemlenebilir. Özellikle eklem ve ısırım sorunları daha şiddetli olabilir. Gündelik yaşamı olumsuz yönde etkileyen durumlarda yetişkin olmak operasyon için önemlidir.

Çocuklarda Çene Estetiği

Çocuklarda çene ameliyatı yapılabilmesi için 12 yaş beklenir. Bu yaş grubunda olan küçüklerin kalıcı dişleri tamamen çıkmış olur. Kemik gelişimini olumsuz etkilememesi adına, zorunlu olmadıkça 18 yaş sonrasında yapılması tavsiye ediliyor. Gelişim geriliği gibi durumlarda bu operasyonların kemik boyunu uzatmak adına daha erken yapılması gerekebilir.

Ortognatik Cerrahi Hakkında

Alt çene ameliyatının başarıyla tamamlanması 1-2 saatlik cerrahi operasyon gerektirir. İyileşme süresi ise 3-4 haftalık bir süreye tekabül eder. Kişinin yaşamını düzene sokmak ve bazı beslenme sorunlarının önüne geçmek adına uzman ekip ile gerçekleştirilen çene estetiği tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here