Çalışırken Mutlu Olmanın 5 Önemli Yolu

Eğer çalışan bir kadın iseniz konumuzda vereceğimiz 5 önemli tüyo ile iş yerinde daha mutlu olabilirsiniz.

Yapmayı Hoşlanmadığınız İşleri Önce Yapın

Eğer çalışma hayatınızda yaparken sizi oldukça yoran, strese sokan işler varsa bunları hiçbir zaman ertelemeyin. Mesaiye başladığınızda ilk olarak sıkıcı işleri yaparsanız o gün yapılacak diğer işler sizi fazla yormaz ve çalışma zamanınızı verimli olarak kullanmış olursunuz.  Sıkıcı işler ertelendiği zaman yapılması daha da zorlaşır ve işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Ayrıca bu işleri ertelemek mesai sonlarına doğru yapmanız gereken diğer işlerin yapılmasını da engelleyecektir.

İşlerinizi Öncelik Sırasına Koyun

Çalışmaya başlarken yapmanız gereken işleri aciliyet sırasına göre yapın. Bu sırayı çok acil olanlar, acil olanlar ve yapılması için süresi olmayanlar olarak yapabilirsiniz. Mesai başlarında daha yapılması için oldukça fazla zamanınız olan bir işi yapar iseniz asıl yapmanız gereken işler aksar ve sizi strese sokar. Ayrıca bazen müşteriler elinizde çok acil bir iş olmasına rağmen önce kendi işlerinin yapılmasını isteyebilirler. Burada yapmanız gereken şey müşteriye işinin yetişeceği konusunda teminat verip onun içini rahatlamak ve sonrasında mesai saati içinde vaktiniz olduğunda bu işi yapmak.

Masanızı Düzenli Tutun

Düzenli bir çalışma ortamı her zaman için insanı motive eder ve çalışma verimini artırır. Eğer çalışma masanızda kullanmadığınız eşyalar, yaptığınız iş ile olmayan evraklar gibi gereksiz bir dağınıklık varsa  hem sizi olumsuz yönde motive edip dikkatinizi dağıtır hem de dışarıdan bakıldığında sizin işlerinizin altına ezildiğinizi yansıtır.

Mutlaka Küçük Molalar Verin

Çalışırken sürekli masa başında ya da bilgisayar karşısında olmanız sizi hem bedenen hem de zihinen bir hayli yorar. Bu yorgunluğu üzerinizden atmak ve deşarj olmak için her bir saatte beş dakikayı kendiniz için ayırabilirsiniz. Bu beş dakikada kendinize küçük masajlar yapabilir ya da bir içecek içerek enerji depolayabilirsiniz.

Eve İş Götürmeyin

Her zaman iş yerinizde elinizdeki işleri bitiremeyebilirsiniz. Bu gayet normal bir durum. Eğer iş yerinde bitmeyen işlerinizi eve götürürseniz evde kendinize ve yakınlarınıza ayırmanız gereken zamanı iş yapmakla harcar ve kendinizi üzersiniz. Ev sizin dinlenme ortamınız olmalı bunu sakın unutmayın. Eğer işler evde yapılmaya başlar ise bir müddet sonra bir işkolik olup çıkabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here