Çalışanlar İçin Diyet Önerileri

Aceleden dolayı sabah evden kahvaltı yapmadan çıkıyorsanız, bütün gün masa başında oturuyorsanız, çoğu zaman kahvaltınızı ve öğle yemeğinizi hatta bazen akşam yemeğinizi hızlı hızlı ayaküstü yiyeceklerle geçiştiriyorsanız çok yakında kapınızı çalacak bir sorunla karşı karşıyasınız demektir: şişmanlık. Çalışan insanların en büyük sorunudur sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam. Sabah erkenden işte olmak zorunda oldukları için sabah sporu yapamazlar. Bütün gün işte oldukları için sağlıksız ve dengesiz bir şekilde beslenirler. Eğer bir de masa başında çalışıyorlarsa buna bir de hareketsiz yaşamı ekleyin. Sonunda kilo almak, sağlığın bozulması kaçınılmaz oluyor haliyle. Bizler de bu dertten muzdarip insanlar için birkaç öneri hazırladık. Dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

 

  • Kahvaltısız Dışarı Çıkmayın

Sabah kahvaltısı gün boyu dikkat etmeniz gereken en önemli öğündür. Kahvaltısız başladığınız her gün sizi bir sıfır yenik karşılayacaktır. Enerjiniz düşük, motivasyonunuz eksik bir şekilde işe başlayacağınız için gereken işinizde de gereken performansı gösteremezsiniz. Bu nedenle protein yönünden zengin bir kahvaltıyla güne başlamanız çok önemlidir. Eğer vaktim yok diyorsanız biz de size mutlaka o vakti yaratmanızı tavsiye ediyoruz. Gerekirse olması gerekenden biraz daha erken kalkmayı denemelisiniz. Göreceksiniz ki kahvaltı yaptığınız günler daha verimli geçecek. Eğer kahvaltı ile öğle yemeği arasındaki vaktiniz çok uzunsa bu aralığı meyve yiyerek doldurabilirsiniz.

 

  • Öğle Yemeğiniz Sağlıksız Olmasın

Öğle yemeğinizi dışarıda yemek zorunda kalıyorsanız veya ofiste atıştırmanız gerekiyorsa mümkün olduğunca ağır ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ana yemeğinizin yanında mutlaka salata, yoğurt veya ayran tarzı yan yiyecekler tüketin.Böylelikle daha sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz.

 

  •  Çay ve Kahve Miktarını Azaltın

Kahve ve çay içmeden günü iyi geçmeyenlerdenseniz ve daha kötüsü bu içeceklerin yannda her zaman kek, çikolata atıştırmayı çok seviyorsanız o zaman mutlaka çay ve kahve miktarınızı azaltmalısınız. Bunların yerine bitki çayı içmeyi denemelisiniz. Hem şeker oranı az olduğu için hem de daha sağlıklı olduğu için kilo almanıza neden olmayacaktır. Ayrıca masanızda her zaman su bulundurmaya dikkat edin. Birşey içme ihtiyacınızda su tüketmek sağlığınız açısından çok doğru bir tercih olacaktır.

 

  • Yemeklerinizi Yavaş Yiyin

Ofiste bir taraftan dosya yetiştirmeye çalışıp bir taraftan da bir şeyle yemeye çalışmayın. Yemek vakti sadece yemek yemeye odaklanmalısınız. Lokmalarınızı yavaş yavaş çiğnemeli ve yemeği ağırdan almalısınız. Bu hareket sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına yardı edecektir.

 

  •  Öğün Atlamayın

İşlerinizin yoğunluğu hiçbir zaman yemek yememenize neden olmamalı. Öğün atlamanız hem o anki performansınızı etkiler hem de sonraki öğünde daha fazla yemenize neden olur. Bu nedenle kendinize mutlaka yemek yemek için vakit  ayırmalısınız.

 

  • Hareket Etmeye Çalışın

Daha önce masa başında hallettiğiniz işleri ayağa kalkarak, hareket ederek yapmaya çalışın. Belirli aralıklarla hareket etmek için bahaneler bulun. Bütün günü hareketsiz geçirmek yediklerinizi sindirmenizi zorlaştırır.

 

  • Ara Öğünler İçin Atıştırmalıklarınız Olsun

Öğünler arasında acıktığınızda bisküvi, kek gibi sağlıksız şeyler yemek yerine kayısı, badem, kuru meyve gibi atıştırmalıklar bulundurun. Bunlar hem size enerji verir hem de bir sonraki öğüne kadar acıkmanızı erteler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here