Bel Soğukluğu Nedeni ve Tedavisi

Hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülen bel soğukluğu en fazla merak edilen konulardan biri haline gelmeye başladı. Genelde genital bölgelerde meydana gelen ağrı ya da diğer semptomlara neden olan bel soğukluğu nedeni ve tedavisi, mutlaka dikkate alınması ve zamanında müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Bel soğukluğu için, cinsel yollarla bulaşan bir hastalık tanımı yapılabilir.

Bu hastalık, Neisseria Gonorrhoeae adı verilen bir bakteri nedeni ile oluşur. Çoğu mikropta olduğu gibi, başka birinde enfekte olan bir bölgeye dokunmaktan dolayı bel soğukluğuna neden olan bakteri rahatlıkla alınabilir. Bu mikroplar, birkaç saniyeden uzun yaşamazlar. Her yıl milyonlara kişiye bel soğukluğu teşhisi konuyor. Bu hastalık kolayca tedavi edilebilir ancak, ihmal edilmesi halinde kalıcı hasarlara da neden olabilir.

Bel Soğukluğunun Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bel soğukluğunun en büyük nedeni cinsel birlikteliktir. 15-40 yaş arasında görülme olasılığı yüksektir. Oral, anal ya da vajinal yollarla bulaşabilen bu hastalık, doğum sırasında anneden bebeğe de geçebiliyor. Bel soğukluğunun belirtiler, enfeksiyona maruz kaldıktan 1 ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler erkeklerde ve kadınlarda farklı olabilir. Erkeklerde; İdrar yaparken yanma, penis başında şişme, testislerde şişme, geçmeyen boğaz enfeksiyonları, gözlerde ağrı, anal bölgede kaşıntı ve yutma güçlüğü şeklinde olur. Kadınlarda ise; Vajinal akıntı, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, karın alt bölgesinde ağrı ve adet dönemlerinin zorlu geçmesi şeklinde görülen belirtiler mevcut. Bel soğukluğu tedavisinde kullanılan en etkili yöntem ilaç tedavisidir. Partnerlerin birlikte tedavi edilmeleri gerekir. Gerekli ilaç tedavisi yapıldıktan sonra tedavinin bittiğine karar verildiğinde, yeniden test yapılarak hastalığın ne aşamada olduğu tespit edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here