Bebeklerin Sosyal Gelişimi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebekler ve sosyal gelişim sürecinde dikkat edilecek önemli ayrıntıları yazımızda  bulabilirsiniz.

 

Bebeklerin sosyal gelişimi çocuklara oranla daha önemlidir. Çünkü bebekler uyanlara karşı daha farklı tepkiler vermekle birlikte, çevredekilere karşı korku ve yaklaşım sorunu yaşarlar. Ancak bebekler büyüdükçe bu korku azalır ve davranışlar da zaman içerisinde değişkenlik gösterir. 18 aylık bir bebeğin yabancı biriyle karşılaştığında annesinin omzuna yaslanması ya da annesine doğru koşması buna en iyi örnektir. Fakat zamanla bunu aşacak özellikle 2 yaşından itibaren kendini güvende hissetmeye başlayarak yabancılarla iletişim kuracaktır. Bebekler büyük kardeşlerini örnek alma ve anlatılan hikayelerden de çabuk etkilenmektedir. Nitekim bebeklerin sosyal gelişim süreci içerisinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  • Bebeğinizi kucaklayın ve ona sevgi dolu sözler söyleyerek sarılın. Bu sayede ona sevgi aşılamış olacaksınız, kendisini hem mutlu hissedecek hem de güvende.
  • Bebeğinizin temel güven duygusunun gelişmesi için ona sakin, sevecen, güler yüzle ve yumuşak davranın. Siz bu şekilde yaklaştığınızda bebeğiniz de huzurlu ve güler yüzlü bir bebek olacaktır.
  • Bebekler annelerin yüzlerine baktığında onun duygularını anlamakta ve duygularını kendine alarak dışarıya yansıtmaktadır. Bu nedenle siz ne kadar gülümseyen mutlu bir anneyseniz bebeğiniz de o kadar mutlu olacaktır.
  • Sosyal gelişim sürecinde şunu belirtmeliyiz ki sosyalleşme üç aylıkken başlamaktadır. Bebekler 3 aylık olduğunda etrafındaki insanları ve nesneleri izleyerek algılamaya çalışırlar. Ayrıca 3 aylık olduktan sonra dışarıdan gelen seslere tepki verirler ve refleksler gülümsemeden farklılığa ulaşır.
  • Bebeklerde sosyal gelişim sürecinde dikkat edilmesi gereken nokta kontrolü sağlamaktır. En basit örnek verecek olursak bebekler altıncı aydan itibaren birbirlerinin saçını çekme ve itişme gibi problemler yaşayabilir. Bu durumda ona karşıdaki bebeği sevdirecek yolları denemelisiniz. Sevgi aşılamak ve çevresindekilerle anlaşma sağlaması için pozitif davranmak önemlidir.

Sosyalleşme aşamasında bebeğinize her daim pozitif olmalı, sevgi göstermeli ve güler yüzlü bir anne olmalısınız. Bebeğinize anlattığınız hikayelerin eğlenceli olmasına ve yüksek sesle hikaye okumaya dikkat etmelisiniz. Çevresindeki kişileri sevmesine ve alışmasına zaman tanımalı ona güven aşılamalısınız. Bebeklerin sizi ve büyük kardeşini örnek alacağını asla aklınızdan çıkarmamalı buna uygun olarak davranmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here