Bebeklerde Kabızlığın Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde en sık rastlanan rahatsızlıkların başında kabızlık problemi gelmektedir. Özellikle de annelerin ortak sorunu yeni doğan bebeklerin yaşadığı kabızlığa çözüm aramaktır. Bebeklerin rahatça tuvaletini yapamamaları huzursuz olmalarına neden olduğu gibi birçok annenin de ortak problemidir. Sizlere bu yazımızda bebeklerde kabızlık nedenleri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler sunacağız.

Bebeklerde kabızlık nedenleri

Bebeklerde anne sütünün kabızlık üzerindeki etkisi oldukça önemlidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık problemi görülmemektedir. Çünkü anne sütünün hazmı oldukça kolaydır. Hatta anne sütü ile beslenen bebeklerin kakasını rahatça yapması birçok annede bebeğim ishal mi korkusuna neden olsa da bu gayet normal bir durumdur. Fakat annede kabızlık problemi varsa bu sorun bebekte de devam etmektedir. Bu nedenle bebeklerini anne sütü ile emziren annelerin kabızlık problemine karşı önlem almaları gerekmektedir. Bebeklerde görülen kabızlık sorununun bir diğer nedeni de bebek beslenmesi için kullanılan mamalardır. Mamaların farklı bir yapıya sahip olması hazmı zorlaştırdığı için bebeklerde kabızlık sorunu oluşabilmektedir.

Bebeklerde kabızlığı önlemenin yolları

Bebeklerde kabızlığı önlemek için fitiller ve damlalar kullanılabilir. Bunun yanı sıra beslenmede de dikkat edilecek bazı öneriler vardır. Bebeklerde kabızlığı önlemek için bol sıvı tüketimi önemlidir. Bebeğe günde birkaç bardak su içirilmelidir. Ayrıca anne de kabızlık problemini önlemek için bol lifli gıdalar tüketmeli ve sebze, meyve tüketimine ağırlık vermelidir. Annelere kısır ve patlamış mısır gibi besinleri de tüketmelerini öneririz. Ayrıca tam buğday ekmeği ve yoğurt tüketimi de ihmal edilmemelidir. Bebeklerde muz, patates ve pirinç lapası kabızlığa neden olan besinler arasında yer alır. Bu nedenle bebeklerde ek gıdalara başlandığında daha çok meyve ve sebze püresi verilmelidir. Ayrıca son olarak önerimiz bebeklere 1 yaşına kadar inek sütü verilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here