Bebeklerde Burun Tıkanması Sorunu ve Çözümü

Bebeklerde Burun Tıkanması Artık Bir Problem Değil

Bebekler, belirli bir gelişim sürecini tamamlamadan önce çeşitli kaslarını kullanamamaktadırlar. Bu nedenle de tıkanan burunlarını yetişkin insan hareketi olan sümkürme işlemleri ile açamazlar. Bebeklerde çok sık rastlanan tıkanıklık durumlarında ise ebeveynlere büyük bir görev düşmektedir. Önemsenmeyen burun tıkanıklığı durumları çok daha ciddi problemlere yol açabilmekte ve bu nedenle de üzerinde durulmalıdır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hangi Problemlere Yol Açar?

Bebekler uyku sırasında ya da gelişim süreçleri boyunca nefeslerini burunlarından alıp vermektedirler. Burnundan rahat bir şekilde nefes alamayan bebeklerin uyku düzenleri son derece bozulmaktadır. Rahat uyuyamayan bebekler gece boyunca sürekli uyanmakta ve yeterince de huzursuz davranmaktadırlar. Burun tıkanıklığı yaşayan bebeklere müdahale edilmemesi durumunda tıkanıklık daha da ilerlemekte ve apne adı verilen solunum yetmezliği problemlerine sebep olabilmektedir. Oldukça sık bir şekilde rastlanan bebeklerde burun tıkanıklığı aynı zamanda bebeklerin rahat nefes alamamalarından ötürü iştahsızlığa da yol açabilmektedir. Bebeklerin iştahlarının kesilmeleri ise gelişim süreçlerini ciddi ölçüde etkileyebilmekte ve bağışıklık sistemini zayıflatabilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Yaşayan Bebekler İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Anne ve babalar bebeklerinde burun tıkanıklığı gördüklerinde gerekli yöntemleri bilmiyorlarsa eğer bir doktora götürmeleri gerekmektedir. Doktor tarafından verilen tavsiyeler ile birlikte bebeklerde yaşanan burun tıkanıklığı önlenebilmektedir. Kış aylarında kalorifer gibi eşyalar ortamdaki nem dengesini bozabilmektedir. İyice kuruyan alanlar ise bebeklerdeki burun tıkanıklığı problemini meydana getirebilmektedir. Bu nedenle de ebeveynler kış aylarında bebeğin bulunduğu ortama nem dengesini koruyacak ürünler koymaları büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bebeklerin banyodan sonra burun içlerine kaçan ve oradaki kirleri yumuşatan sular ise burun aspiratörleri ile alınabilmektedir. Bu sayede bebeklerin gelişim süreçleri çok daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here