Bebeğinizin Mamasını Kendi Elleriniz İle Hazırlayın

Bebeklerin doğduklarından itibaren belirli periyotlarda beslenme düzenleri uzman doktorlar tarafından değiştirilmektedir. Doktorlar bebeklerin ilk altı ay anne sütü ile beslenmesi gerektiğini ve daha sonrasında da doğal mamalara dönülmesi gerektiğini bildirmektedirler. Mama yemeye başlayan bebekler için evde kolay mamalar hazırlamak da oldukça mümkündür. Bebek maması hazırlarken kullanılan besinlerin organik ve sağlıklı olmasına da dikkat edilmelidir.

Ek Besin Döneminde Hazırlanabilecek Lezzetli Mamalar

Bebek maması hazırlarken öncelikle doktorun uygun gördüğü besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Anne adayı bu besinler ile bebeğine birbirinden lezzetli ve de birbirinden sağlıklı mamaları oldukça kolay bir şekilde hazırlayabilmektedir. Bebeğine gün içerisinde bisküvili bebek maması hazırlamak isteyen anne adayları 4-5 adet bebe bisküvisini kırarak mama kâsesine koyun. Ardından elindeki peyniri bebeğin daha kolay yutabilmesi için rendeleyerek bisküvilerin üzerine ilave edin. Daha sonra da 1 yemek kaşığı pekmezi ve diğer malzemelerin yumuşaması için tercihe göre bir bitki çayı ilave edilebilir. Bu sayede son derece sağlıklı bir bebek maması hazırlayarak bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Her Mevsime Özel Bebek Maması Tarifleri

Kış mevsimlerinde bebeklerin zaten zayıf olan bağışıklık sistemleri çok daha zayıf bir hale gelebilmektedir. Bu dönemlerde anneler adeta bir sağlık deposu haline gelen bebek maması hazırlayabilirler. Bir dilim bal kabağını, yarım kerevizi ve pirinci haşlayın. Haşlanan sebzelerin üzerine zeytinyağı ilave edin ve yaklaşık 5 yaprak ıspanakta koyarak blender yardımı ile püre kıvamına getirin.  Bebeğiniz için kış çorbası hazırlamak bu kadar kolay iken aynı zamanda çokta sağlıklı olabilmektedir. Yaz aylarında da buğday ya da yulaf unu ile bebek maması hazırlayabilir üzerlerine mevsim meyveleri ile bebeklerinize büyük bir gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here