Bayanlarda vücut bakımı nasıl yapılır

bayanlarda vücut bakımı

İnsan sağlığının en önemli unsurudur genel vücut bakımı. Sosyal ortamlarda daha özgüvenli olmak ve sağlıklı bir vücut için her insan genel vücut bakımını yapmalıdır.

Genel vücut bakımı için yapılabilecek en temel şeyleri şöyle sıralayabiliriz;

Duş almak: Vücudumuzun dış yüzeyinde biriken toz, kir ve terleme yolu ile attığımız mikropların vücut yüzeyinden temizlemek için haftada 2-3 kez duş almak hem cildimizi temizleyecek hem de dinlendirecektir.

Saçlar: Hem çevresel faktörlerin etkisiyle hem de vücudumuzdaki yağ bezelerin ürettiği yağ sebebiyle saçlar ağırlaşarak kirli bir görünüm oluşur. 1-2 gün ara ile saç tipine uygun bir şampuan ile yıkanmalı ve on günde bir saç bakım yağları ve kremleri ile bakım yapılmalı.

El temizliği: Gün içinde birçok şeye dokunduğumuz, birçok kişi ile tokalaştığımız ve bir şeyler yediğimiz içine en kolay mikrop ve hastalığın bulaşma yoludur eller. Onun içindir ki sık sık ellerimizi cildimize uygun ph değeri olan sabunlarla yıkamalıyız. Ellerin nem değerini korumak için günlük nemlendirici kullanılmalı.

Tırnak bakımı: Tırnaklarda eller gibi mikroorganizmaların en kolay taşındığı yerlerdir. Tırnaklar fırçalanarak günlük temizlenmelidir. El tırnakları yuvarlak, ayak tırnakları ise düz kesilmelidir.

Ayak bakımı: Bütün gün vücudumuzun ağırlığını taşıyan ayakların günlük olarak bakımını yapmak çok önemlidir. Haftada bir kez yapacağınız bakımla ayaklarınızda oluşacak mantar ve sertleşmiş deri oluşumuna engel olabilirsiniz. Her akşam ayaklar ılık suyla yıkanarak parmak araları iyice kurulanmalı. Haftada bir yapılan ayak banyosu ve ponza taşı ile törpüleme işlemiyle ayak derisinde oluşan sert deriden kurtulabilirsiniz.

bayanlarda vücut bakımı
bayanlarda vücut bakımı

Üreme organlarının temizliği: Kıl köklerinin ve salgı bezlerinin yoğun olduğu bir bölge olduğundan günlük temizliğine dikkat edilmesi gereken bir organdır. Özellikle kadınların enfeksiyon kapma riskinin çok yüksek olduğunu bir organ olduğundan dış yüzeyinin temizliğine dikkat edilmeli ve nemli kalmamasına özen gösterilmelidir.

Makyaj temizliği: Gün içerisinde kullanılan makyaj ürünleri cilt üzerindeki gözeneklere nüfus ederek cildin hava almasını engeller ve sebum üretimi artar. Günün sonunda cilt tipine uygun temizleme sütü ile silip uygun bir sabunla yıkamalı. Temizleme işleminden sonra cilt nemlendirilerek kaybettiği nem dengesini korumak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here