ALS Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Son dönemlerde bir kova buzlu suyu başından aşağı dökerek yürütülen kampanyaya hepimiz tanık olduk. Kampanya Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalarına yönelik olarak bağış toplamak amacıyla hala devam etmektedir. ALS insanda kas erimesi ve omurilikte meydana gelen hasar nedeniyle oluşan bir hastalıktır. ALS hastalığı tüm dünyada ve herkeste oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Dünyanın her yerinde ve her insanda görülebilecek bu hastalık kadınlara oranla erkeklerde biraz daha fazla görülmektedir. Genç yaşlarda ve orta yaşlarda görülebilen hastalığın ortalama yaşı ise 55’tir. Yılda her yüz bin kişiden 6’sında ALS hastalığı görülebilmektedir. ALS hastalığı bulaşıcı değildir, kişinin çevresindekilere ya da tedavisi ile ilgilenen kişilere geçme gibi bir riski yoktur.

ALS hastalığının nedeni motor sinirlerinde oluşan hasar olmakla birlikte bu hasara neden olan etkenler kesin olarak bilinmiyor. Çeşitli tarım ilaçları, hormonsal bozukluklar, vitamin eksikliği, çeşitli virüsler ve kanserin bu rahatsızlığa neden olduğu düşünülüyor. Ancak hastalığın nedenlerine dair henüz net bir bilgi yok. Hastalığın belirtilerine göre teşhisi konuluyor. Bu nedenle sizlere hastalığın belirtilerinden bahsedelim;

  • Bireyin bir kolunda ya da bacağında görülen incelme hastanın farkına vardığı ilk belirti olmaktadır. Kişi kalem tutmak, çanta ya da diğer eşyaları taşımakta zorlanıyor.
  • Bazı hastalarda görülen belirtilerde konuşma ve yutkunma güçlüğü ortaya çıkıyor. Bu belirtileri kişinin çevresindekiler dahi hissedebiliyor.
  • Kas krampları ve ağrılar ALS hastalığının belirtileri arasında yer alıyor.
  • Kişinin kontrol edemediği ağlamalar ve gülme krizleri oluşabiliyor.

ALS hastalığı henüz kesin tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Hastanın bu süreçte rahat ettirilmesi ve bakımının iyi bir şekilde yapılması gerekiyor. Hastalığa etki edecek ilaçlar için çalışmalar günümüzde halen devam etmekte olsa da ALS hastalarının yaşam süresi her geçen gün kısalıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here