Adet Gecikmesine Neden Olan Faktörler

Adet gecikmesi birçok bayanın ortak sorunu olmakla birlikte, hamile kalmak istemeyen bayanların da korkulu rüyasıdır. Bayanlarda adet gecikmesi sonucu akla gelen ilk soru ”Acaba hamile miyim? ” olmaktadır. Fakat adet gecikmesinin nedenleri sadece hamilelik değil bazı dış etkenler de olabilmektedir. Sizlere bu yazımızda adet gecikmesine neden olan faktörler hakkında paylaşımlarımız olacak.

  • Adet gecikmesine neden olan en önemli etken strestir. Stresin bayanlarda her alanda olduğu gibi adet düzeninde de sapmalara ve sorunlara neden olduğunu belirtebiliriz. Aşırı stres bayanlarda cinsiyet hormonlarını etkileyen hormonların salgılanmasını azaltmaktadır. Bunun sonucu olarak ise adet gecikmesi ile karşılaşılabilmektedir.
  • Günlük yaşamınızdaki değişiklikler de adet gecikmesini etkileyebilmektedir. Uykusuz kalınan uzun mesailer, uzun ve yorucu çalışma koşulları bunun en iyi örneğidir.
  • Eğer yeni bir ilaç kullanmaya başladıysanız adetinizde gecikme görülebilir. Bu konu ile ilgili doktorunuzla görüşmenizde fayda var.
  • Bayanlarda adet gecikmesine neden olan faktörlerden birisi de fazla kilolardır. Fazla kilolu olmak adet döngüsünde düzenliğe neden olabilmektedir. Bunun tam tersi bir durum olarak aşırı zayıflık da yine adetin gecikmesine neden olabilir. Bu aşamada alınması gereken önlem ise kilo kontrolünün sağlanmasıdır.
  • Adet gecikmesinin nedenleri arasında adet gününü yanlış hesaplama da yer alır. Adet döngüsü genel olarak 28 gün olarak hesaplansa da bu her kadın için değişebilecek bir durumdur.
  • Kadınların menopoz dönemine geçişi ile birlikte adetin kesilmesi ve gecikmesi de sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Bazen ise rahmin alınması ya da kemoterapi gibi yöntemler de adet sorunlarına neden olmaktadır.
  • Son olarak ise adet gecikmesinin en bilindik ve en korkulan nedenlerinden birisi hamileliktir. Bunu kesin olarak öğrenmek için evde basit bir gebelik testi uygulayabilirsiniz. Eğer aldığınız sonuca güvenmiyorsanız kan testi sizin için kesin çözüm yoludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here