4-7 Aylık Bebeklerde Hareket ve Koordinasyon

4-7 aylık dönemde bebekler yuvarlanmayı, istedikleri şeylere uzanmayı ve oturmayı öğrenirler.

Bebeğinize rahat bir alan sağlayarak hareket etme ve istediği nesnelere uzanma fırsatı tanımalısınız.

4-7 Aylık Bebekler Hangi Hareketleri Yapabilir?

Bu dönemde bebekler yüz üstü yattıklarında başını ve göğsünü kolaylıkla yukarı kaldırabilir. Bu pozisyonda kollarını uzatarak ilerideki bir nesneye uzanabilirler. Bu da onların göğüs ve sırt kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

4-7 AYLIK BEBEKLERDE GELİŞİM

Bebeğiniz bacaklarını hareket ettirmeye ve karın bölgesi üzerinde hareket etmeye başlayabilir. Bu şekilde bebekler yuvarlanma ve emekleme hareketlerine hazırlık yapmaktadır.

Bu dönemde bebeğiniz her iyi yöne yuvarlanmayı öğrenecektir. Bu nedenle bebeğinizi asla yalnız bırakmayınız. Bu yeni hareketler bebeğinizin yüksek yüzeylerden düşmesine neden olabilir. Bebeğiniz daha önce hiç yuvarlanmadıysa bu dönemde her an buna hazırlıklı olmalısınız.

Boyun ve gövdenin güçlenmesiyle bebeğiniz destekli bir şekilde oturmayı öğrenir. Bu aylarda sizin yardımınız olmadan oturma pozisyonuna geçemese de bunun için giderek daha fazla yetkin hale gelecektir.

Bebeğinizin bacakları da güçlenmektedir. Bebeğinizi arkasından tutarak yürüme pozisyonuna getirdiğinizde kendi ağırlığını taşıyabilmeye başlar. Ancak bebekler biryere tutunarak ayakta durmaya ortalama 7. Ayda başladıklarından bu dönemde bebeğinizi buna zorlamayınız.

Uzanma ve Yakalama

Bebekler bu dönemde ellerini çok daha fazla kullanır ve istedikleri nesnelere uzanarak yakalamaya çalışırlar. Ayrıca bir nesneyi bir elinden diğer eline alma, nesnelerin arkasını çevirerek bakma ve parmaklarıyla tırmıklamayı öğrenirler.

Bebeğinizin uzanarak alma, sallama ve keşfetme becerilerinin gelişmesi için etrafında birçok oyuncak bulundurun. Küçük ve keskin parçalı oyuncakları bebeğinize vermeyiniz. Bunlar potansiyel olarak boğulma ve yaralanma riski taşırlar.

Bebeğin Hareketlerini Teşvik Etmek

Bebeğinizin uzanabileceği şekilde oyuncaklar bulunan güvenli bir oyun alanı oluşturun. Yüz üstü yatırma seanslarına devam edin. Bu pozisyonda bebeğiniz başını ve göğsünü yerden kaldırmaya çalışacaktır. Bu pozisyonda bebeğinizin dikkatini çekmek için çıngırak gibi sesli oyuncaklar kullanın. Bebeğinizin biraz önüne sevdiği bir oyuncağı koyarak uzanmaya teşvik edin.

Bebeğinizi elinizle veya bir yastıkla destekleyerek oturma becerisini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Oturma pozisyonunda bebeğinizin elleri serbest olacağından oyuncaklara uzanabilir.

Oturma pozisyonundayken ayağa kaldırmaya çalışın.

Bahsettiğimiz bu üç pozisyon (yüz üstü yatırma, oturma ve ayağa kaldırma) bebeklerin ileriki dönemlerdeki gelişimlerinde ihtiyaç duyacakları becerileri geliştirmelerine yardımcı olur.

Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Gelişim öngörülebilir bir düzen içinde seyreder. Bebeğin belirli bir beceriyi kazanması için gereken zaman bebeğinize özgüdür. Ancak bebeğinizin hareket gelişimiyle ilgili endişelerinizi doktorunuzla paylaşınız.

4-7 aylık dönemde bebeğiniz;

  • Vücudunun bir tarafındaki kolunu veya bacağını kullanamıyorsa,
  • Ay sonunda hala yuvarlanamıyorsa
  • Sizin yardımınızla dahi ayakta duracak kadar bacakları güçlenmediyse
  • Destekli bir şekilde oturamıyorsa
  • Oyuncaklarına uzanamıyorsa mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Bu dönemde bebeğinizin yeni doğduğu günlerdeki reflekslerini de izlemelisiniz. Doğumdan sonraki refleksler 4-7 aylık dönemde büyük oranda kaybolur. Ancak bebeğiniz Moro refleksi ve Tonik boyun refleksini hala gösteriyorsa bu durumu doktorunuza danışınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here