1-3 Aylık Bebeklerde Hareket ve Koordinasyon

Bebeklerin doğumda sahip oldukları refleksler bu dönemde yavaş yavaş kaybolur ve bebeğiniz hareketleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya başlar.

Bu dönemde bebeğim neler yapabilir?

Dünyaya geldikten sonraki ilk birkaç ayda bebekler daha sonraki belirli hareketler için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmeye başlarlar. 1 aylık bebekler ellerini kaldırmakta zorlanabilir. Ancak boyun ve üst gövde güçlendikçe yatarken başlarını kaldırabilecek ve kolları üzerinde yükselerek başını kaldırıp etrafa bakabilecektir.

Ayrıca bebeğinizin bacaklarını esnettiğini ve tekme hareketi yapmaya çalıştığını fark edeceksiniz. Bu hareket bacak kaslarını güçlendirir. Bebeğinizin 4-6 ay arası ortaya çıkacak yuvarlanma hareketi için bu gelişime ihtiyacı olacaktır. Ancak 4 ay öncesinde de bebekler tesadüfi olarak yuvarlanabilirler. Bu nedenle onları yatak, masa gibi yüksek yüzeylerde kesinlikle yalnız bırakmayınız.

Bebekler doğduklarında yakalama refleksine sahip olurlar. Ancak 3 aylık olduklarında ellerini açık kapatabilir ve ağızlarına götürebilirler. Ayrıca bebeğiniz elinde tuttuğu bir çıngırağı sallayabilir ve oyuncağından sıkıldığında onu fırlatabilir.

Bebeğin gözleriyle bir nesneyi takip etme ve yakındaki nesnelere uzanabilme becerisi geliştikçe görme becerisi de hızlı şekilde gelişecektir.

Motor Gelişimi Teşvik Etmek

Bebekler hareket becerilerini geliştirmek için bol bol pratik yapmalıdır. Bebeğinizi uyanık olduğu zamanlarda yüz üstü yatırarak boyun gelişimine yardımcı olabilirsiniz. (Dikkat: Bebeğinizi asla yüz üstü uyutmayınız). Yüz üstü pozisyonda bebeğiniz başını kaldırma ve boynunu esnetme çalışmaları yapar. Bu da boyun ve omuz kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

Bebekler yüz üstü pozisyonda hareket alanları kısıtlandığından çabucak sıkılabilirler. Bu nedenle yüz üstü yatırma seanslarını kısa tutun ancak bu süreyi yavaş yavaş arttırın. Bebeğiniz yüz üstü yatarken yanından ayrılmayın.

Bebeğinizin en sevdiği oyuncaklarını yakınında biryere koyarak el-göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Bebekler kendilerine has bir hızda büyürler ancak 3 aylık olana kadar belirli hareket becerilerini kazanmış olmaları gerekir. Bebeğiniz 3 aylıkken aşağıdaki hareketleri yapamıyorsa doktorunuzla görüşünüz:

  • Ellerini açıp kapatabilme
  • Nesneleri avuçlayarak tutabilme
  • Başını destekleyebilme ve dik tutabilme
  • Yüz üstü yatarken başını ve göğsünü havaya kaldırabilme

Normal çocuk gelişimi belirli bir düzeni takip eder. Bebeklerin erken dönemde geliştirdikleri beceriler gelecekteki gelişimlerine temel oluşturur. Ancak bu becerilerin gelişme süresi bebekler arasında farklılık gösterebilir. Bebeğinizin hareketleriyle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla görüşünüz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here